Menü

internet sitesi açma facebook paylaş internet sitesi açma twitter paylaş internet sitesi açma google plus paylaş internet sitesi açma linkedin paylaş
23.05.2020
Cumartesi


internet sitesi açma


İlk olarak değinmem gereken konu internet sitesi kelime öbeğinin doğrusu web sitesidir. Tabi kime göre neye göre... Global anlamda web site olarak geçmektedir ve bizim dilimize de yaygın olarak web sitesi şeklinde girmiştir. 

Web sitelerinin önemi günden güne fazlasıyla artmaktadır. Ben 2000 yılında web sitesi yaparken bunu çevreme söylediğimde ilginç bir şekilde yüzüme bakıyorlardır. Bilen bir kesim vardı fakat bilmeyen kesim çok fazlaydı. Şimdilerde web sitesinin ne olduğunu bilmeyenler var mıdır?

Web sitesinin öneminin artmasıyla bir çok firma açıldı. Küçüklü büyüklü bir çok firma web sitesi yapıyor ve hizmete açıyor. Peki web sitesi nasıl yapılır? 

Web sitesi ana olarak 3 aşamadan oluşur. Tasarım, ara yüz yazılımı ve yazılım. 

1-Tasarım
Tasarım web sitesinin ziyaretçi tarafından görünen yüzüdür. Yani siz bir siteye girdiğinizde gördüğünüz görseller, butonlar, fontlar vb. tüm konular web sitesinin tasarım tarafına dahildir. İnternet siteniz (web siteniz) tasarım aşamasındayken sizden fikir alınmalı ve ortak noktada buluşularak devam edilmelidir. Burada en önemli nokta, eğer sitenizi yapan ajans köklü ve bu işi ana iş kolu olarak yapıyorsa, tasarım konusunda onların fikirlerine de önem vermelisin. Unutmayın sizin gözünüze güzel görünen tasarım her zaman doğru tasarım olmayacaktır. Diğer yandan hazır internet sitesi yapma sitelerinde de size belirli tasarımlar sunarlar ve birini seçmenizi isterler. Seçtiğiniz tasarıma bağlı kalacak şekilde içeriğe geçiş yaparsınız ve içeriği tamamlayıp yayına alırsınız. 

2- Ara Yüz Kodlaması
Bu konu esasında sizi ilgilendirmeyen bir konu. Ara yüz kodlaması yağılan tasarımın yazılım aşamasına hazırlanma basamağıdır. Tasarım, yazılımcı için kullanılabilir hale getirilir ve yazılım basamağına geçer. Hazır internet sitesi yapma sitelerinde veya sitenizi yaptırırken siz bu basamağı fark etmezsiniz. 

3- Yazılım
Yazılım aşaması esasında internet sitenizin en önemli basamağıdır. Tüm bu yapılanların toparlandığı ve ziyaretçinin en doğru şekilde gezinmesini sağlayacak, arama motorlarıyla uyumu sağlayacak, sitenizin yönetim panelinin en kolay ve güzel şekilde kullanımı sağlayacak, site içerisindeki formlar, dinamik verilerin gösterimini sağlayacak basamaktır. Hazır internet sitesi açma sitelerinde veya sitenizi bir ajansa yaptırırken yine bu basamağın farkına varamayacaksınız. Tamamlandıktan sonra web sitenizi kullanırken eğer hatalar alırsanız ki başlarda bu normal, hata aldığınızda ajansınızdan düzeltmelerini istediğiniz işte bu yazılım bölümünde yapılacak. Tüm bu testleri firmanın size verdiği test yayını üzerinden yapabilirsiniz.

Bu üçü tamamlandığında internet siteniz açılmaya hazır hale gelecek ve siz istediğiniz zaman yayına açılacaktır. Ben 20 yıldır bu işi yapıyorum ve bloğumu takip edenler biliyordur 2007 yılında kurduğum bir ajansım var. Adı Rella Medya. Ajans olarak hazır tasarım ve yazılımlar kullanmadan, proje bazlı profesyonel web siteleri geliştiriyoruz. Bu konuyla ilgili istediğiniz zaman benimle iletişime geçebilirsiniz. Sizlere internet sitenizi yaptırmanız ve yapmanız arasındaki farkları düzenleyeceğimiz bir toplantı ile anlatmak isterim. 

Bol ziyaretçili siteler dilerim. 


[ YORUM YAZ ] [ YAZDIR ]
Anahtar kelimeler: web sitesi, internet sitesi, web sayfası, internet sayfası, açma, yönetme, oluşturma, template, tasarım, yazılım, ui design