Menü

Süper Borsamız facebook paylaş Süper Borsamız twitter paylaş Süper Borsamız google plus paylaş Süper Borsamız linkedin paylaş


Süper Borsamız


Son günlerde fazlasıyla ilgi gösterdiğim borsa ile ilgili bir yazı geçti elime, bende hemen palyaşmak istedim. Yazılanlar yerinde ve gayet doğru şeyler bence.

Borsamız nasıl çalışıyor ?

Bire bir örtüşen bir hikaye ile örnekleyelim………

Afrika’da köyün birine yardımcısıyla birlikte beyaz adam gelir, köylülere tanesi 10 dolardan maymun satın almak istediğini söyler.

Civar ormanlarda çok maymun olduğundan köylüler bu teklife çok sevinirler. Ormana dağılıp maymunları yakalamaya başlarlar.

Beyaz adam binlerce maymunu söz verdiği gibi tanesi 10 dolardan alır. Bu arada çevrede maymun sayısı azalmış ve yakalaması da zorlaşmıştır.

Köylüler yorgun düşerek bu işten vazgeçtiklerini söyleyince, beyaz adam yeni yakalanacak maymunlara 20 dolar ödeyeceğini söyleyince, köylüler yeniden maymun peşine düşerler.

Sayıları hayli azalan maymunları yakalamakta zorlanan köylüler tam vazgeçecekken, beyaz adam fiyatı 25 dolara çıkartır.

Ancak, bırakın yakalamayı, çevrede maymuna rastlamak bile mümkün değildir artık.

Bunun üzerine beyaz adam fiyatı 50 dolara çıkarır, çok acil bir iş için ülkesine gidip geleceğini ve alım işlerine yardımcısının bakacağını söyler ve gider.

Beyaz adam gittikten sonra yardımcısı köylüleri toplamış ve yakalanan maymunları göstererek, ben size bunların tamamını 35 dolardan satayım, siz de beyaz adam gelince ona 50 dolardan satarsınız.

Teklif köylülere cazip gelir ve bütün birikimlerini toplayarak, maymunların tamamını satın alırlar.

Sonra ne yardımcıyı ve ne de beyaz adamı bir daha gören olmamış.

Sanırım bizdeki borsanın nasıl işlediği hakkında biraz bilgi sahibi olmuşsunuzdur !....

%70’e yakını yabancıların elinde olan borsaya halen güveniyorsanız, artık sizin için söylenecek ne söz bulmamız, ne de örnek verebilmemiz mümkün değildir.

Şimdiden Geçmiş olsun !....




[ YORUM YAZ ] [ YAZDIR ]
Anahtar kelimeler: 

Yazan: Hakan Cara
Yorum: İşte bizim borsamız :) Çok yerinde bir yazı olmuş Aybar ;)
Yazan: M.Akif
Yorum: Hocam zaten borsa dediğiniz kavram sizin anlatımına göre açıklayacak olursam gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerde çok farklı işliyor.Zaten bizim borsamızın kuruluş hikayesi çok sağlam temeller ile değil biraz daha gayri ihtiyari olarak kuruldu ve devlet buradan daha çok yararlanmaya çalıştı.Ek olarak ekonomiler kapalı değildir yani siz, bizim borsamızda ülkemizde kimse olmaz diyemezsiniz.Bu tamamen sizin yaptırım ve tavırlarınıza bağlıdır.