Menü

Eskişehir Ankara Hızlı Tren facebook paylaş Eskişehir Ankara Hızlı Tren twitter paylaş Eskişehir Ankara Hızlı Tren google plus paylaş Eskişehir Ankara Hızlı Tren linkedin paylaş
14.04.09
Salı


Eskişehir Ankara Hızlı Tren


Geçtiğimiz hafta sonunda hızlı trene binme şansım oldu. YHT (yüksek hızlı tren) olarak geçiyor :) Yıllardır trene binen bir insan olarak gerçekten normal trenlerle arasındaki uçurumu farkettim.

En büyük şikayet olan rötar yapma olayı ortadan kalkmış. Saati geldiği anda hiçbir mazeret dinlemeden hareket ediyor.

Bir yerden sonra kendi raylarına geçiyor. O an anons yapılıyor ve hızlı tren hattına girdiğinizi belirtiyor. Fotoğraftada görüldüğü gibi vagon içlerine yerleştirilmiş monitörlerden GPS sistemi ile nerede olduğunuzu, hızınızı, tahmini varış sürenizi görebiliyorsunuz. GPS sistemini yerleştirmeleri gerçekten çok güzel olmuş. Kendi ray sistemine girdikten sonra 250 KM nin altına inmiyor.

Eskişehirden giderken Sincandan sonra rayların tamamlanması yüzünden normal tren hattını kullanıyor. Bir saatte Sincan'a gidiyorsa ordan yarım saatte Ankara'ya geçiyor. O raylarda tamamlandığında çok daha hızlı ulaşım sağlanacaktır. Tabi asıl isteğim İstanbul hattının tamamlanması.

Bir diğer gördüğüm yenilik ise her koltuğa özel radyo yayını vermeleri. Yani kulaklığınız ile veya onların hediye ettikleri kulaklık ile 10 kanallı radyo sisteminden istediğinizi dinliyorsunuz :) Radyo kanalları berbat oda ayrı bir mevzu :))))

Bana göre tek kötü yanı vagonların koltuklarının yarısının düz yarısınında ters olması. Yani orası şansınıza kalmış tersde seyahat edebilirsiniz düzde. Söyleyeceklerim bu kadar, hepinize iyi yolculuklar  ;)

[ YORUM YAZ ] [ YAZDIR ]
Anahtar kelimeler: yht, hizli tren, hizli, tren, yuksek hizli tren, eskihesir ankara hizli tren, eskisehir ankara yht

Yazan: Cenk
Yorum: Hızlı !