Menü

Ayı ve Boğa Piyasası facebook paylaş Ayı ve Boğa Piyasası twitter paylaş Ayı ve Boğa Piyasası google plus paylaş Ayı ve Boğa Piyasası linkedin paylaş
15.05.2020
Cuma


Ayı ve Boğa Piyasası


Merhaba,

Bu aralar sık sık karşılaştığım soru hakkında makale yazmak istedim. Piyasalarda sürekli konuşulan boğa ve ayı piyasasından bahsedeceğim. 

Boğa piyasası nedir? 
Boğa piyasası yukarıyı hedefler. Bazı yerlerde boğanın boynuzlarının yukarı gösterilmesi ile ilişkilendirilir :) Boğa piyasasındakiler piyasanın sürekli çıkacağını düşünürler. Esasında olması gereken ve iyi olanda boğa piyasası olabilir.

Ayı piyasası nedir?
Ayı piyasası aşağıyı hedefler. Boğa'da olduğu gibi bazı yerlerde boğa pençesini yukarıdan aşağı vurur derler :) Pek olumlu bir şey değildir fakat ayı piyasasında değerler düşerken kazanırsınız. Değerler düşerken nasıl kazanırım derseniz çok detaylı olduğu için onu bu makalede anlatamayacağım. 

Birde bunların tuzakları var. Ayı tuzağı ve boğa tuzağı. Bunlarda yukarıda anlattıklarıma eş değer olarak devam eder. Örneğin bir yükselir ve direnç noktasını kırar sizde hemen alıma geçersiniz. Direnci kırdı daha da yükseleceğini düşünürsünüz. Fakat bu ayıların size kurduğu bir tuzaktır. Genellikle çok hızlı gerçekleşir. Size direnci kırdığını gösterip alımları yaptırdıktan sonra bir anda aşağıya verirler ve ayılar kazanmaya başlar. Tam tersi boğa piyasasıdır. 

Ben boğa piyasasını daha çok severim ve boğa gibi hareket ederim :)

Herkese bol kazançlar. 
[ YORUM YAZ ] [ YAZDIR ]
Anahtar kelimeler: ayı piyasası, boğa piyasası, borsa, hisse senedi, yatırım,dolar, euro, altın