Menü

Altivi.com! Büyük Operasyon facebook paylaş Altivi.com! Büyük Operasyon twitter paylaş Altivi.com! Büyük Operasyon google plus paylaş Altivi.com! Büyük Operasyon linkedin paylaş


Altivi.com! Büyük Operasyon


    Haber Türk de okuduğum bu haber çok dikkatimi çekti arkadaşlar kendi sitemde de yayınlamak istiyorum. Altivi'nin böyle bir şey yapması muhtemeldi çünkü açık arttırma usulü ile araba bile satıyorlardı. Sözü fazla uzatmadan haberi yayınlıyayım.

Mehmet Germiyanlıgil, Fatih Aksoy, Alinur Velidedeoğlu ve Emre Ergani'nin kurucusu olduğu altivi şirketinin 35 çalışanı çete suçlamasıyla gözaltına alındı..

Türkiye'nin internet üzerinden kapalı zarfla ihale yöntemiyle satış yapan ilk sanal sitesi olarak geçtiğimiz yıl kurulan ve kurucuları arasında sosyetenin tanınmış simalarından işadamı Mehmet Germiyanlıgil, reklamcı Alinur Velidedeoğlu, işletmeci Emre Ergani ile yapımcı Fatih Aksoy'un bulunduğu altivi.com şirketine dün sabah saatlerinde İstanbul Bilişim Suçlarla Mücadele ekiplerince baskın düzenlendi. Sabah Gazetesi'nin haberine göre, üç aydır yakın takibe alınan merkezi Beşiktaş'ta bulunan şirketin, ihaleye çıkardığı ürünlere kurduğu şebekeyle en yüksek fiyatı verdirip, ürünü tekrar şirkette bıraktırdığı ve bu yolla ihale katılımcılarından topladığı ihale katılım ücretleriyle 2 yıl gibi bir süre içerisinde milyonlarca liralık vurgun gerçekleştirdiği iddia edildi. Operasyonda şirketin genel müdürü ve finans müdürünün de aralarında bulunduğu 35 şirket personelinin gözaltına alındığı öğrenildi. Şebekenin ihale dolandırıcılığı olayını şöyle gerçekleştirdiği tespit edildi:

ÇARK NASIL İŞLİYOR?


İnternet üzerinden özel ihale sistemiyle satış yapan www.altivi.com adresindeki internet sitesi arabadan beyaz eşyaya çeşitli ürünleri, piyasa fiyatının yüzde 70'i kadar ucuza satışa çıkarıyor. altivi'den alışveriş yapmak isteyen bir kullanıcı, farklı kategoriler arasından istediği ürünü seçip, o ürün için sitenin belirlediği ve piyasa değerinden en az yüzde 70 düşük olan tavan fiyatının altında kalarak bir teklif veriyor. Her ürün için sitede belirtilmekte olan ulaşılması gereken bir katılımcı sayısı var. O sayıya ulaşıldığında en yüksek 'benzersiz' teklifi veren kişi, ürünü belirttiği fiyata almaya hakkı kazanıyor. Örneğin piyasa değeri 46 bin 960 YTL olan Mini Cooper marka otomobil, sitede yüzde 70 ucuza, 14 bin YTL tavan fiyatla artırmaya çıkıyor. Açık artırmaya katılmak isteyenler 20'şer YTL katılım ücreti ödeyip, 14 bin YTL'yi aşmayacak tek bir teklifte bulunuyor. Kişi sayısı 3 bin 100'ü bulunca teklifler açılıyor. Bu sistemde önemli olan kimsenin teklif etmediği en yüksek rakamı tutturmak gibi gözükse de en yüksek rakamı veren katılımcının teklifinin aynısı şebeke üyesi tarafından veriliyor ve rakamı birden fazla kişinin teklif etmesi nedeniyle, bir alttaki tek ve benzersiz en yüksek fiyatı veren kişi ürünü satın alıyor. Bu şahıs da şebekenin elemanı oluyor. Böyle bir ihalede ihaleye katılan ve elenenlerin parası şirketin kazancı olurken, örneğin 3 bin 100 kişiden 20'şer YTL toplandığı için Altivi, 62 bin YTL kazanmış oluyor

FATİH AKSOY: "ŞİRKETLE HİÇ BİR İLGİM YOK"

Sitenin kurucuları arasında bulunan Fatih Aksoy, HABERTURK.COM'un operasyona ilişkin sorularını yanıtladı. Kendisinin sadece kurucu ortak olduğunu ancak daha sonra ortaklıktan ayrıldığını anlatan Aksoy, konu ile hiç bir ilişkisinin bulunmadığını söyledi. Şirketi uzun süredir Mehmet Germiyanlıgil'in tek başına yönettiği bilgisini de veren Aksoy, şunları söyledi: "Alinur Velidedeoğlu, Emre Ergani ve benim Altivi.com ile ile hiç bir ilişkimiz bulunmuyor. Kurucu olduğumuz için ismimiz yazılmış. İsimlerimizi neden yazma gereği duydular bilmiyorum. Saçma olmuş. Ben burada zaten küçük ortaktım ve çok para kazanamayacğımı anlayınca da çekildim. Şirket ile ilgili bildiğim daha önce de buna benzer bir konunun gündeme geldiği. Ancak bu mahkeme sürecindeydi ve hatırladığım kadarı ile yasal bir suça rastlanmamıştı. Dünkü operasyondan haberim yok. Konuyu sizin telefonunuz ile öğrendim."

GERMİYANLIGİL'E ULAŞILAMIYOR

Bu arada  Mehmet Germiyanlıgil'e ise ulaşılamıyor. İstanbul Emniyeti Bilişim Suçları Daire Başkanlığı operasyonun dün gerçekleştiğini ve 35 kişinin gözaltında olduğunu doğruladı. Altivi.com'un Beşiktaş'ta bulunan merkezinde ise derin bir sessizlik hakim. Telefonlara yanıt veren bayan görevli, şirkette hiç bir yetkili bulunmadığını operasyondan ise haberinin olmadığını söyledi

_________________________________________________________


Türkiye'de zengin olmak bu kadar basit...

[ YORUM YAZ ] [ YAZDIR ]
Anahtar kelimeler: 

Yazan: osman
Yorum: Ben Altivinin dolandırıcılık yaptığına kesinlikle inanmıyorum.Altivi Türkiye'ye bu kadar tartışılan bir sistem getirmiş bulunmaktadır.İnsanları dolandırmak amaçlı bu sirketin kurulduğuna kesinlikle inanmıyorum.